Jak szybko wyrzeźbić brzuch? Ćwiczenia na sześciopak

Total
0
Shares
ćwiczenia na brzuch
Sześciopak jest celem treningowym wielu mężczyzn i… kobiet

Szukasz najlepszych ćwiczeń na mięsnie brzucha dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych bywalców siłowni? Zastanawiasz się jak szybko wyrzeźbić brzuch przed wakacjami, albo po prostu poszukujesz zestawu ćwiczeń, który pomoże osiągnąć Ci Twój wymarzony sześciopak? To zdecydowanie jest artykuł dla Ciebie

Posiadanie silnego brzucha jest niezbędne do wielu codziennych czynności, od noszenia artykułów spożywczych po uprawianie sportu. Budowanie silnego core może również pomóc poprawić postawę i zmniejszyć ból pleców. W tym wpisie na blogu omówimy najlepsze ćwiczenia ABS dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych bywalców siłowni.

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ćwiczeniami na mięśnie brzucha, ważne jest, aby rozpocząć od stosunkowo łatwych ćwiczeń, które pozwolą Ci nauczyć się kontroli Twojego core.. Początkujący powinni skoncentrować się na ćwiczeniach, które skupiają się na wszystkich głównych mięśniach brzucha, w tym mięśniu prostym brzucha, mięśniach skośnych i mięśniu poprzecznym brzucha.

Niektóre z najlepszych ćwiczeń wzmacniających mięsnie brzucha dla początkujących obejmują:

plank ćwiczenie dla początkujących
Plank jest jednym z najważniejszych ćwiczeń dla początkujących
 • Plank: To proste ćwiczenie izometryczne pomaga wzmocnić cały rdzeń, jednocześnie angażując ręce, ramiona i nogi. Od nauki popularnej deski powinniśmy rozpocząć przygodę z nauką ćwiczeń brzucha
 • Reverse Crunch: To ćwiczenie pomaga celować w dolne mięśnie brzucha.
 • Bird Dog: To ćwiczenie jest świetne do wzmocnienia rdzenia, poprawy stabilizacji i siły mięśni dolnej części pleców
 • Mountain Climbers: To ćwiczenie pomaga budować siłę i wytrzymałość w mięśniach rdzenia.

Jakie ćwiczenia na brzuch dla średniozaawansowanych?

Jeśli wykonywałaś ćwiczenia na rdzeń przez kilka tygodni i chcesz wejść na wyższy poziom, czas zacząć wykonywać trudniejsze ruchy. Te ćwiczenia są bardziej złożone i wymagają większego poziomu koordynacji i stabilności. Wiele z nich wymaga także odpowiedniej siły mięśni rąk, barków czy silnego chwytu.

L-sit w zwisie
Wznosy nóg w zwisie są świetnym ćwiczeniem dla średnio zaawansowanych

Spośród ćwiczeń na średnim poziomie trudności, szczególną uwagę warto zwrócić na

 • Hanging Leg Raise: To ćwiczenie pomaga celować w dolne i środkowe mięśnie brzucha, a wykonujemy je zwisając na drążku i podnosząc wyprosowane nogi do góry.
 • Crunche (przyciąganie kolan do klatki) na piłce do pilatesu: To ćwiczenie pomaga budować siłę w dolnych i środkowych partiach brzucha.
 • Side Plank, czyli podpór bokiem – to ćwiczenie pomaga celować w mięśnie skośne.
 • TRX Plank, czyli podpór z nogami w podwieszeniu – ten rodzaj deski w znacznie większym stopniu zmusza do pracy tak mięśnie wewnętrzne, jak i zewnętrzne brzucha

Sześciopak dla zaawansowanych

Jeśli ćwiczysz regularnie i chcesz przenieść swój trening mięśni brzucha na wyższy poziom, czas zacząć wykonywać ćwiczenia zaawansowane. Ćwiczenia te wymagają dużej koordynacji, stabilności i siły.

toes to bar ćwiczenia na mięsnie brzucha
Toes to bar to jedno z zaawansowanych ćwiczeń na mięsnie brzucha

Niektóre z najlepszych ćwiczeń core dla zaawansowanych bywalców siłowni obejmują:

 • Brzuszki z obciążeniem (Weighted sit up): To ćwiczenie pomaga celować w cały obszar brzucha, jednocześnie używając ciężarów, aby zwiększyć intensywność.
 • Dragon Flag – to legendarne ćwiczenie core spopularyzowane przez samego Bruce’a Lee to świetny sposób na zbudowanie potężnego mięśnia prostego brzucha. Doskonały opis wykonania tego ćwiczenia znajdziesz pod linkiem: https://fitnessowy.net/dragon-flag
 • V-Ups – Scyzoryki: To ćwiczenie pomaga celować w cały obszar brzucha i buduje siłę w dolnej części pleców.
 • Toe To Bar – czyli unoszenie nóg do drążka wykonywane w zwisie. Genialne ćwiczenie wzmacniające tak brzuch jak i siłę chwytu.

To tylko kilka z najlepszych ćwiczeń ABS dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych bywalców siłowni. Bez względu na poziom sprawności fizycznej, ćwiczenia rdzenia są świetnym sposobem na zbudowanie siły i stabilności w mięśniach brzucha. Więc wyjdź tam i weź się do pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować