Jak określić typ budowy ciała?

Total
0
Shares
typy sylwetki
Mezomorficy mają “dobry start” w sportach siłowch

Na pewno słyszałeś kiedyś o typach budowy ciała. Jeśli chcesz określić swój typ budowy ciała – somatotyp – to ten artykuł pomoże Ci się zorientować. Somatotypy ciała są sposobem kategoryzacji ludzi na trzy różne typy ciała. Te typy ciała to mezomorficy, ektomorficy i endomorficy. Każdy typ ciała ma swoje unikalne cechy fizyczne, a zatem własne najlepsze metody treningowe. Poniżej przegląd somatotypów wraz z kilkoma poradami treningowymi:

Mezomorfik

Mezomorficy są najczęściej spotykanym typem ciała i są uważane za najbardziej naturalnie sportowe. Mają zrównoważoną budowę ciała, z dość równomiernym rozmieszczeniem mięśni i tłuszczu. Mezomorfficy są zazwyczaj naturalnie silni i muskularni, mają dobrze zaznaczoną talię i wyraźnie zaznaczone kontury sylwetki. Mają tendencję do szybkiego reagowania na trening i mogą szybko budować masę mięśniową. Najlepsze metody treningowe dla mezomorfów to takie, w których występuje wysoka intensywność, podnoszenie ciężarów i trening Full Body Workout

Ektomorfik

Ektomoricy są najdrobniejszym typem ciała i są uważane za predysponowane do sportów wytrzymałościowych. Mają tendencję do cienkiej, delikatnej budowy i mają trudności z budowaniem masy mięśniowej. Ektomorfy powinny koncentrować się na wysokich zakresach powtórzeń i lżejszych obciążeniach w ćwiczeniach siłowych, a także treningu interwałowym w celu budowania siły i mięśni.

Ektomorficy maja “pod góre” w treningu siłowym, za to zwykle nie mają problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała

Endomorfik

Endomorfy są największym typem ciała i są uważane za najmniej wysportowane. Mają wyższy udział tłuszczu i mają tendencję do nabierania masy ciała w chwilach przerwy od treningów lub gorszych okresach dietetycznych. Endomorficy skorzystają na treningu siłowym opartym o duże obciążenia i średnie zakresy powtórzeń. Warto rozważyć w ich przypadku dodanie dodatkowych sesji wytrzymałościowych lub treningu interwałowego dla poprawy kontroli masy ciała.

Jak rozpoznać czy jesteś mezomorfikiem / ektomorfikiem / endomorfikiem?

Jeśli nie masz pewności, jakim typem ciała jesteś, istnieje kilka sposobów, aby to ustalić. Zacznij od przyjrzenia się swojej kompozycji ciała. Czy jesteś naturalnie muskularny, czy też masz tendencję do bycia szczuplejszym? Masz bardziej okrągły kształt ciała, czy jesteś bardziej kanciasty? Twoje odpowiedzi na te pytania mogą pomóc Ci określić, jaki typ ciała jesteś.

Po ustaleniu typu ciała możesz zacząć dostosowywać swój program treningowy do konkretnych potrzeb. Każdy typ ciała reaguje inaczej na różne metody treningowe, dlatego ważne jest, aby znaleźć najlepszy program treningowy dla swojego typu ciała. Mezomorfy, ektomorfy i endomorfy mają różne potrzeby, jeśli chodzi o trening, dlatego ważne jest, aby znaleźć program dostosowany do własnego unikalnego typu ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować