Jak wyleczyć zapalenie stawu barkowego?

Total
0
Shares
zapalenie stawu barkowego
Zapalenie stawu barkowego zdarza się nie tylko mężczyznom

Zapalenie stawu barkowego jest dość częstą dolegliwością wśród osób ćwiczących czy też wykonujących pracę fizyczną. Spotyka także osoby nieaktywne fizycznie w wieku 40-50 lat i późniejszym. Może powodować ból, sztywność i ograniczony zakres ruchu. Staw barkowy jest szczególnie podatny na stany zapalne ze względu na złożoną anatomię i fakt, że jest stale w ruchu.

Przyczyny zapalenia stawu barkowego

Zapalenie stawu barkowego może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym urazem, zmęczeniem przeciążeniowym i chorobami, takimi jak zapalenie stawów. Urazy mogą powodować stan zapalny, ponieważ organizm próbuje chronić staw przed dalszym uszkodzeniem. Przeciążenie stawu barkowego może powodować stan zapalny z powodu ciągłych i kumulujących się przeciążeń jakim jest poddawany staw barkowy.

Ostatnią z możliwych przyczyn jest fakt, że niektóre choroby mogą powodować stan zapalny z powodu próby organizmu do walki z atakującymi go intruzami. To jednak relatywnie rzadka przyczyna.

zapalenie stawu barkowego
Fizjoterapia może pomóc w pozbyciu się bólu barku

Zapalenie stawu barkowego: ABC domowego leczenia

Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia i zapobiegania zapaleniu stawu barkowego. Pierwszym krokiem jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny zapalenia. Jeśli regularnie trenujemy, może przyczyną było nagłe zwiększenie objętości treningowej, lub np. dodanie nowego ćwiczenia do rutyny? Warto w takich sytuacjach zmniejszyć objętość treningu na barki, i zadbać o zwiększenie możliwości regeneracji organizmu.

W celu zmniejszenia bólu i dyskomfortu związanego z zapaleniem stawów barkowych często zaleca się odpoczynek i lód. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i stan zapalny, dzięki czemu staw może się zagoić. Ponadto fizjoterapia może być skuteczną metodą pozbycia się bólu stawu barkowego i przywróceniu ruchomości stawu. Fizjoterapeuta może także wskazać ćwiczenia wzmacniające mięśnie wspierające staw barkowy, zmniejszając ryzyko dalszych urazów lub stanów zapalnych.

Oprócz odpoczynku i fizjoterapii, niektóre zmiany stylu życia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zapalenia stawów barkowych. Obejmują one unikanie czynności, które dodatkowo obciążają staw barkowy, regularne rozciąganie i unikanie sportów kontaktowych.

Czy na zapalenie stawów pomogą suplementy?

Niektóre suplementy mogą również pomóc w leczeniu zapalenia stawów barkowych. Kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się w oleju rybnym, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból. Glukozamina i chondroityna mogą pomóc chronić staw przed dalszym uszkodzeniem, podczas gdy witamina C może pomóc zmniejszyć obrzęk. Dodatkowo kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest doskonałym naturalnym suplementem dla zdrowia stawów.

Przykładem skutecznego suplementu poprawiającego zdrowie stawów może być np. Flexit, produkowany przez Nutrend preparat złożony. Możemy go kupić już za mniej niż 50 złotych z przesyłką np. na Amazon

Podsumowując, zapalenie stawów barkowych może być bolesnym i wyniszczającym stanem. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym urazem, nadużywaniem i niektórymi chorobami. Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia i zapobiegania zapaleniu stawu barkowego. Należą do nich odpoczynek, lód, fizykoterapia, modyfikacje stylu życia i niektóre suplementy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby wybrać najlepszy sposób działania dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować